Плевенска музейна палата
Хроника на едно съзидание 1981 – 1984
Автор ст.н.с. д-р Свобода Гюрова
Регионален исторически музей – Плевен, 2007
От автора
Идеята за създаване на настоящия сборник се роди през 2004 г., когато колеги от Регионалния исторически музей в Плевен се обърнаха към мен с молба да им предоставя материали за подготовката на експозицията на музея в периода 1981-1984 г. Бе двадесетата й година и тя трябваше да бъде ознаменувана с изложба.
При прегледа на личния ми архив се оказа, че в него са се съхранили много документи, проследяващи процеса и историята на създаването на забележителния с експозиционната си площ и големия брой музейни единици в експозицията си Плевенски музей. В него бяха запазени решенията на ръководните органи на тогавашния окръг, протоколи на Организационния комитет, концепции на завеждащите отделите и уредниците на Музея с тяхното виждане за главните теми и акцентите в тях, протоколи от обсъжданията на различни етапи на експозиционните планове и мненията на висококвалифицираните консултанти, протоколи от заседанията на творческата работна група към Дирекцията с решенията по въпроси, свързани със събирателската и експозиционната дейност, кореспонденция с изпълнителите на експозиционната мебел, протоколи от обсъждане и приемане на отделните части от новата експозиция и др.
Голяма част от документите са свързани с ремонта и преустройството на сградата на Народната школа за запасни офицери “Христо Ботев” – I район и превръщането й в нов дом за музейните колекции на плевенския край. Самата сграда бе великолепен дар за хранилище на ценностите, пазени така грижливо от музейните труженици. Строена през 19-ти век за казарма, самата тя архитектурен паметник на културното наследство, тя предложи най-подходяща среда за един Музей. Цялата динамика на дейността по въвеждането на Музея в нея може да бъде усетена в предложенията,графиците за разпределение на строително-монтажните работи между предприятията и организациите, натоварени с изпълнението на трудната, сложна и отговорна работа. Особен интерес представляват протоколите от оперативките, провеждани всяка седмица на обекта. В тях вземат участие представители на Окръжния и Градски съвет, окръжните и градски партийни органи и ръководителите на предприятията-изпълнители.
Реализацията на това мащабно дело бе въпрос на чест за плевенчани и техния доброволен труд бе най-скъпия принос към него. Средствата бяха осигурени от предприятията и организациите в Окръга. Очакваше се с трепет тържественото честване на 1300-та годишнина от създаването на Българската държава.
Откриването на експозицията бе поетапно в последователността на завършването на отделните й части, за да се достигне до официалното й откриване на 21 юни 1984 година.
Историята на Плевенския край бе разгърната за посетителите с целия си блясък и богатство от древната история до събитията на деня.
И днес и музейните специалисти, и ентусиастите извършили ремонта и преустройството, заслужават искрено, сърдечно “браво!”. Само за 36 месеца казармата стана бляскав музей. Такъв е и до днес!
И ми се иска да кажа нещо, което не се беше случвало в цялата 150-годишна история на музейното дело в България. Може би само аз като участник вече знам какво струваше убеждаването на тогавашните партийни и държавни ръководители да осигурят средства за изпращането работна група от 18 музейни специалисти, художници и проектанти на посещение в 19 музея на Унгария, Чехословакия и ГДР за запознаване с постиженията на музейното дело в други страни. Битката се спечели! Резултатът се вижда!
Аз самата съм отдала 31 години на този музей и на музейното дело и като свидетел на времето, в което живяхме и работихме подготвих настоящия сборник. Време, сега толкова оскърбявано с люти и често несправедливи слова.
Оставям на читателите и на изследователите на бъдещето сами да направят изводите си. Ако тогава, в тези така кратки срокове, всички съзидатели не бяха вложили толкова ентусиазъм и отдаване на делото, днес нямаше да го има, вече повече от 20 години, нашият Плевенски музей – достоен дом на историята ни, богат, организиран и оформен с висок професионализъм и събрал много обич.
Свобода Гюрова