ИЗЛОЖБИ
2024 година
2024 година
На 1 ноември, Деня на народните будители, Регионален исторически музей – Плевен представи пред плевенската публика албум-каталог и съпътстваща към него изложба „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната”, посветени на 100 години от рождението на оперната прима.
Специален гост на събитието бе доц. д-р Миглена Ценова от Институт за изследване на изкуствата към БАН.
Изданието е част от културен проект на РИМ – Плевен, реализиран с финансовата подкрепа на Община Плевен .
В основата на изложбата и каталога стои едно безценно дарение, направено от семейството на Катя Попова. Показани са снимки, вещи и документи, които пресъздават личния и творчески път на певицата. Виждаме я сред семейството, в ученическите, младежките и студентските й години. Певицата е показана като солистка на софийската Народна опера и балет и специализант в Болшой театър. Представени са нейни концертни и сценични тоалети.
Изложбата може да бъде разгледана в I – ва изложбена зала на РИМ – Плевен през следващите шест месеца.
Гостуваща постерна изложба на Регионален исторически музей-Велико Търново- „Българската независимост”
Гостуваща изложба на Национален политехнически музей / National Polytechnic Museum – „Техниката у дома през първата половина на XX век”./Второ изложбено фоайе.
Изложбата представя 50 различни домашни уреда, използвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. Акцентът е върху промяната, настъпила в ежедневието, при навлизането на електрическите уреди, непознати до този момент, в контекста на градското жилище. Като илюстративен материал са подбрани автентични реклами и забавни текстове от тогавашната преса.
Посетителите ще могат да се запознаят с разнообразни кухненски уреди, приспособления за поддържане на добър външен вид, а така също и с техниката, която е служела за организиране на домашни забави.
Заповядайте!
Вълнуващата изложба „Следи от изчезване“ може да бъде посетена в Регионален исторически музей –Плевен.
Пътуващата изложба „Следи от изчезване“ на минерална вода „Велинград ALCALIA“, която представя реалистични отливки на отпечатъци от стъпки на изчезващи животни, ще гостува в Плевен от 08.11 до 08.12.2024 година.
Кампанията „Следи от изчезване“, която цели да отрази гласовете на изчезващите животни в българските планини, продължава пътя си в град Плевен и може да бъде посетена в Регионален исторически музей в периода 8-ми ноември до 08-ми декември от 09:00 до 17:30, а входът е напълно безплатен. До момента, уникалната изложба, която представя реалистични отливки на отпечатъци от стъпки на изчезващи животни, старателно изработени от био материали и пресъздаващи напълно естествените им местообитания. Изложбата е посетена от над 8000 души в различни градове в страната.
Все повече видове като зубъра, дивите коне и вълците са на прага на изчезването си, а страниците на Червената книга на България бавно, но сигурно се увеличават. Част от причините за загубата на биоразнообразието на родните планини се крие в бързо развиващата се инфраструктура, която нарушава естествените природни процеси и вреди на натуралните хабитати на горските обитатели. Историята ни дава не малко примери за това как само в рамките на сто години животинските видове могат да бъдат доведени до ръба на изчезването.
Минерална вода „Велинград ALCALIA“ е в основата на кампанията “Следи от изчезване”, като отново отправя сърдечен призив за подкрепа в усилията за опазване на местообитанията на някои от най-застрашените животински видове в нашата страна.
На 25 октомври в Регионален исторически музей – Плевен бе открита изложбата „Юридическата общност в свободен Плевен – архивите говорят”, организирана от Районен съд – Плевен, съвместно с музея и посветена на 145 години от приемането на Търновската конституция.
Изложбата беше открита от д-р Димитър Петров – зам. директор на РИМ – Плевен, Валентин Кузманов – уредник в отдел „Нова и най-нова история” и автор на изложбата, г-жа Вера Найденова – председател на Районен съд – Плевен.
Изложбата представя историята и значимостта на юридическата общност в града чрез разнообразни архивни документи и материали.
Г- н Кузманов направи доклад-резюме на историята на юридическото дело в Плевен, а след презентацията г-жа Вера Найденова връчи плакети на бивши председатели на Плевенския районен съд.
Изложбата ще остане експонирана в РИМ – Плевен до 25 февруари 2025 г.
На 7 март в I-ва изложбена зала на Регионален исторически музей-Плевен се откри изложбата “Жените в обществото”.
Тя е реализирана по проект на Регионален исторически музей-Русе и проследява проявите на модерното време и промените в живота на българските жени в последното столетие.
Регионален исторически музей-Плевен представя експонати от фонда на отделите “Етнография” и “Нова и най-нова история”. Материалите представят изграждането на ценностната система на модерната съвременна плевенчанка и поставят въпросът за мястото на жените в историята. Отразен е целият дълъг и сложен исторически път, който човечеството извървява, за да видим днес съвременната жена напълно равноправна със „силния пол“.
Изложбата беше открита от г-жа Искра Тодорова – уредник в отдел “Етнография” на Регионален исторически музей-Русе и г-жа Миглена Николаева – ръководител отдел “Етнография” на Регионален исторически музей-Плевен.
През декември 1977 г., Общото събрание на ООН приема резолюция, с която обвява 8 март за Международен ден на жената, първоначално избран за Международен ден на работещите жени.
Изложбата “Жените в обществото” може да бъде разгледана в делнични дни(от понеделник до петък) до края на месец май 2024 г. и е включена в културната програма за Нощ в музея.
“Личности и събития в българския спорт“- изложбата се реализира по инициатива на Асоциация „Докосни дъгата“, Община Плевен и Регионален исторически музей- Плевен. Тя включва дарения от известни български спортисти, предоставени от д-р Денислава Ангелова – председател на УС на Асоциация „Докосни дъгата“. Представени са личности като Григор Димитров, Димитър Бербатов, Христо Стоичков, Петър Лесов, Станка Златева, Армен Назарян, Елица Янкова, Божидар Андреев, Божидар Темелков, Детелин Далаклиев, Ренета Камберова, Цвета Галунова, Антъни Иванов, Йосиф Панов, Ивет Горанова, Матей Казийски, Стефка Великова, Мадлен Радуканова, Асен Великов, Димитър Илиев и др.
Експонирани са екипи и награди на състезатели от българския футбол от Световното първенство в САЩ`94 : Христо Стоичков, Йордан Лечков, Красимир Балъков, Златко Янков, Даниел Боримиров, Пламен Николов.
В колекцията може да се види и част от екип на Майкъл Джордан с автограф.
“Армията на Бога” – изложба с християнско изкуство на частен музей „ Аретè ”. Колекцията съдържа оригинали и копия на средновековни и възрожденски икони и стенописи на светци воини (Св. Георги, Св. Димитър, Св. Мина и др. ), както и оригинални артефакти от праисторическата епоха до късната античност, намерени в съвременните български земи. Иконите са от периода на Възраждането – XVIII-XIX в., изработени върху дървена плоскост изображения от Християнството, акцентиращи върху воинските добродетели.
“Поглед към гнездото на скалния орел“- фотоизложба на Националния природонаучен музей при БАН. Концепцията на изложбата е на Ивайло Ангелов, докторант в Националния природонаучен музей. В периода 2021-2023 година той изследва скалния орел в България като си поставя за цел да осъществи първото в страната картиране на всички гнездови територии на този вид като паралелно с това проучи заетостта на птиците в семейни двойки, отчете възрастовата им структура, изследва храната им. Изложбата показва именно моменти от развитието на малкото орле – от неговото излюпване до напускане на гнездото.