ИЗЛОЖБИ
2021 година
2021 година
Експонираните в изложбата снимки, вещи и документи представят частично зараждането и развитието на католическата общност в Северна България. Заселването по места, тяхното разселване, придружаващите ги проблеми и начин на живот са свързани с изповядваната религия. Тя е допирателната, която ги обединява, сплотява и определя като общност.
Някои от по-интересните предмети, които са представени в изложбата са вестници и списания от село Трънчовица, книги за историята на селата и делата на определени личности – епископ Филип Станиславов от с. Ореш, блажени Евгений Босилков – епископ на Никополската епархия и др.
Изложбата е съпътствана от каталог.
Тематичната възпоменателна изложбата „С духа на ботевци“ е посветена на 145 години от Априлското въстание – най-мащабната проява на революционни борби на българския народ през епохата на Българското възраждане за освобождение от османска власт. Тя е организирана от Регионален исторически музей гр. Плевен по повод героичните сражения на Ботевата чета през пролетта на съдбовната 1876 г.
С настоящата изложба се отбелязват 185 години от рождението на хаджи Бенчо Николов (1836-1876) и 170 години от рождението на Прокопи Попалексиев Дянков (1851-1927) – Ботеви четници, чийто живот е свързан с град Плевен.
Изложбата е придружена с каталог.
Мобилната изложба „Златният трън” на Исторически музей – гр. Клисура гостува в Регионален исторически музей – Плевен. Официалното откриване се състоя на 7 октомври 2021 г.
Изложбата разказва за пътя на маслодайната роза от Анадола до малкото подбалканско градче Клисура. От нея може да се научи какъв е методът за направата на домашна помада от рози, прочутото сладко от рози или гюловица, както и още много интересни факти и данни за розопроизводството.
По повод 1 ноември – Ден на народните будители, Регионален исторически музей – Плевен организира изложба „В ЗОРАТА НА ПРОСВЕТАТА“, посветена на 180 години от създаването на Първото светско девическо училище от Анастасия Димитрова в гр. Плевен. Чрез оригинални снимки, документи и ученически пособия от фонда на РИМ – Плевен на известни плевенски учителки се проследява развитието на девическото образование в града.
Важно място заема и мобилната постерна изложба „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си“ на НМО – Габрово, която проследява историята на образованието – от килийните през елино-българските училища в Свищов и Карлово до създаването на първото новобългарско училище в Габрово през 1835 г.
Акцент на изложбата е възстановка на възрожденско училище от 1874-1879 г., предоставена от Кметство Вълчитрън. Учебното дело в селото датира още от 1847 г.
На 17 ноември Организацията на българските скаути откри изложбата „Скаутство за момчета” – един от най-влиятелните наръчници за младежта, публикувани някога. Тя гостува в Регионален исторически музей – Плевен в периода 17 – 30 ноември 2021 г. Поводът за изложбата е отбелязването на 110 години от началото на скаутското движение в България. Експозицията представя повече от 30 издания на различни езици на бестселъра на всички времена „Скаутство за момчета – наръчник за обучение в добро гражданство“, с автор основателят на скаутското движение Лорд Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауъл.
Чрез богат снимков материал, пособия и характерни елементи от дейността на скаутите, изложбата дава възможност на посетителите да се докоснат до атмосферата на скаутската организация, да научат повече за историята на движението, за скаутските принципи, традиции и вярвания.