Димум
На дунавския бряг в Белене (на 60 км североизточно от град Плевен) е построен античен кастел, крайпътна и митническа станция Димум. Намира се на територията на съвременния град, в неговите северни части.
Разкрити са сектори от укрепителната система (вкл. крепостни стени с прилежащи охранителни кули) и монументална сграда в центъра на кастела.
История на проучването:
– спасителни разкопки – 80-те години на ХХ век;
– редовни археологически проучвания – 2007 – 2018 г. доц. д-р Г. Кабакчиева и С. Лазарова.
Улпия Ескус
На около 50 км северозападно от Плевен, при днешното село Гиген се намира Колония Улпия Ескус – един от най-големите и значими антични градове на Долен Дунав. Основан е в средата на I-ви век върху останките от лагера на V Македонски легион при устието на р. Искър.
Разкрити са големи площи по цялата територия на римския град, които дават информация за топографията, градоустройството, укрепителната система, архитектурата и бита. Проследено е развитието на Улпия Ескус от легионен лагер до прерастването му в типичен римски град със своите характерни особености и фази на развитие. Разкрити и проучени са: централната част на Колонията – Форума и прилежащата територия с храмове, обществени и частни сгради, обществени бани, магазини, части от уличната и укрепителната система.
История на проучването:
– 1904-1905 г. В. Добруски;
– 1941-1943 г. А. Фрова;
– 1947-1970 г./ 1970-1990 г. проф. Т. Иванов;
– 1990 – 2018 г. доц. д-р Г. Кабакчиева.
Ад Путеа
На 25 км северозападно от град Плевен, в землището на село Рибен, община Долна Митрополия се намира античното укрепено селище Ад Путеа. То лежи на един от главните римски пътища „Виа Траяна“, свързващ Улпия Ескус и Филипополис.
Разкрити са част от укрепителната система, жилищни и стопански постройки.
Проучени са две кули, жилищни сгради (едната с хипокауст) и стопански постройки, работилници. Изяснява се информацията за хронологията, топографията, укрепителната система и планировката на кастела.
История на проучването:
2013-1017 г. П. Бънов, доц. д-р С. Торбатов и С. Лазарова.
Сторгозия
На 4 км южно от Плевен – в местността „Кайлъка”, се намира късноантичната крепост Сторгозия. Създадена в средата на І век римска пътна станция (на територията на днешния град), наследява името на тракийското селище. През късноантичния и ранновизантийски период (ІV – VІ в.), Сторгозия прераства в силно укрепено селище.
Разкрити са площи от територията на крепостта, които дават информация за топографията, укрепителната система и архитектурата. Проучена е укрепителната система – крепостна стена, заедно с прилежащите и порти и кули, раннохристиянска базилика и склад за зърнени храни (хореум).
История на проучването:
– 1903-1915 г. Ю. Кантарджиев и К. Вълев;
– 1960-1964 г. проф. Ст. Ваклинов;
– 1970-1986 г. Т. Ковачева.