Скали и минерали
Скали, минерали, рудни и нерудни полезни изкопаеми – сбирката включва над 100 образци. Експонатите са групирани според произхода и състава им. Впечатление правят големите кристални друзи от родохрозит, калцит и кварц с неговите разновидности – аметист, марион, оникс, които са полускъпоценни камъни.
Палеонтоложка колекция
Палеонтоложката колекция съдържа около 300 експоната от скали и вкаменелости от животни, обитавали територията на Плевенския регион преди 45 – 60 милиона години. Най-богато е представен Баденският неогенов период от преди 16 милиона години, когато разливите на Баденското море са заемали част от Дунавската равнина. Могат да се видят вкаменелости на миди, охлюви, морски таралежи. Интересни образци в тази колекция са кости от пещерна мечка, зъби от мастодонт, зъби от акули и други.
Флористична колекция
Флористична колекция представя типични за дъбовия пояс и влажните зони на Дунавската равнина и Предбалкана изсушени растения. България е известна като страна богата на растения, които още от древни времена са използвани за храна, лекарства и
подправки. Днес голяма част от растенията намират приложение в народната медицина и като суровина за химико-фармацевтичната промишленост. За това са показани и най-често срещаните в региона лекарствени растения.
Сбирка насекоми
Успоредно с флората са показани и насекоми – полезни и вредители по диворастящата растителност и селскостопанските култури. Тази група безгръбначни животни наброява над един милион вида и е с огромно значение за поддържане на равновесието в екосистемите.
Колекция гръбначни животни
Могат да се видят и първите гръбначни животни – рибите, обитаващи сладководните водоеми в региона и земноводните, които са преходна в еволюционно отношение група. Колекцията на влечугите включва различни видове сухоземни и водни костенурки, гущери и змии.
България е една от страните на Европа с голямо разнообразие на птици.
Показаните в експозицията препарати са на обитатели на горските екосистеми, откритите места, влажните зони и урбанизираните райони.
С размерите си впечатляват дневните и нощни грабливи птици – орли, бухали и сови.
Бозайниците са най-висшата група гръбначни животни. Експонирани са характерните за Плевенския регион обитатели – от зайците и лисиците до сърните и дивото прасе. Някои от тях като вълкът, дивата котка и язовецът са изчезнали вече от повечето европейски държави.В експозицията се включват диорамите „Зима“ и „Блато“, представящи животните в близка до естествената им среда. Макет на почва илюстрира живота на организмите в нея, с характерните особености.
Сбирка „Фауна на Бяло море“
Сбирката „Фауна на Бяло море“ включва октоподи, сепии, омари, миди, охлюви и риби, събирани по бреговете на Бяло море и островите Тасос и Самотраки в периода 1941-1943 г. от Алекси Петров. Впечатляващи са омара, морските игли и „летящата“ риба.