ИЗЛОЖБИ
2023 година
2023 година
Експозицията представя снимки, материали и отзиви от различни западни медии за подвига на българското опълчение в Руско – турската война (1877 – 1878), създаването на българската войска и действията на българската армия през Сръбско – българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война.
Създател на изложбата е дългогодишният журналист в Би Би Си Димитър Димитров. Той е и автор на едноименните книги „Светът за българския войн” представящи величието на българския боен дух през погледа на чужди журналисти и кореспонденти.
Представянето на изложбата в Плевен е във връзка с:
Димитър Димитров е българолог, работил в Българската редакция на Би Би Си – Лондон от 1980 до нейното закриване. Там създава и води седмичната Историко-политическа програма. Първи коредпондент на БИ БИ СИ в България след 10 Ноември 1989. Автор на книгите СЪВЕТСКА БЪЛГАРИЯ по документи на Форин офис. Създател на поредиците: СВЕТЪТ ЗА БЪЛГАРСКИЯ ВОИН и СВЕТЪТ ЗА БЪЛГАРКАТА. Автор на СВЕТЪТ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ. Автор на книгата ПРОЧЕТЕ ЛИ И ГЪРБА, представяща кореспонденции на гърба на пощенски картички от края на 19 век до средата на 20 век.
На 14 май 2023 г. се навършват 155 години от рождението на Владимир Вазов, който записва името си със златни букви ваналите на българската бойна слава, а неговата личност се свързва с една от най-славните победи на българската армия в по-новата ни история – Дойранската епопея. Във връзка с годишнината Регионален исторически музей – Плевен подготви албум – каталог ,,Владимир Вазов – генералът, кметът, човекът. 155 години от рождението”, финансиран по културен проект от Община Плевен. Той е съпътстващ едноименната музейна изложба. Участие с материали в подетите от РИМ – Плевен културни инициативи, свързани с личността на Владимир Вазов, вземат: Национален исторически музей – София, Регионален исторически музей – София, Къща музей „Иван Вазов” – Сопот, Централен държавен архив – София и частни колекционери.
В I- во и II-ро изложбено фоайе на втория етаж в РИМ-Плевен е представена изложба –
120 години музейно дело в Плевен и Плевенския край .
Тя проследява последователно етапите на развитие на музейното дело от началото-1903 г., когато се създава Археологическото дружество-клон Плевен, до днес.
Представена е и историята на създаването на Плевенският музеен комплекс, изграден в чест на 1300 годишнината от създаването на Българската държава.
Сградата строена за казарма в края на XIX в., използвана от НШЗО „Христо Ботев” и реализирана в последствие в модерна музейна експозиция, разказваща за историята на Плевенския регион, неговата флора и фауна и геоложко минало.
Музейният парк представя и експозиция на открито – Лапидариум.
Чрез тази изложба е отразена значимата роля на всички поколения музейни дейци и специалисти участвали в издирване, проучване и опазване на историческото миналo на Плевенския край.
Изказва се почит и благодарност за тяхната отдадена и целенасочена работа през годините – участия в редица Археологически разкопки, теренни проучвания, експедиции, различни форми на събирателска и реставраторска дейност . В резултат на това са събрани богати музейни колекции.
Музейните специалисти с професионализъм и родолюбие организират редица тематични времеви изложби през годините, извършват научно-изследователска дейност, пишат публикации в списания, различни издания, годишници, сборници. Участват в съставянето, оформянето и издаването на специализирани албуми, каталози, брошури и книги. Организират научни конференции, симпозиуми, кръгли маси и семинари.
Чрез тази изложба се извършва ретроспекция към миналото ни, към корените ни и запознаване на настоящите и бъдещите поколения с тази богата музейна история, за да може те да продължат това дело.
На 25 Май в Регионален Исторически музей-Плевен официално беше открита изложба „Съхранено минало-музей, история, памет”, посветена на 120 г. от началото на музейното дело в града.
Подредените експонати са част от богатия фонд на РИМ-Плевен, състоящ се от над 270 хиляди музейни ценности, отразяващи 8000 г . история на Централна Северна България.
Интерактивната изложба „От жълъд до вековно дърво“ на Природонаучен музей към РИМ – Бургас е посветена на природното богатство на горите в Странджа, растителния и животинския свят на планината, както и необходимостта от съхраняването им за бъдещите поколения.