ИЗЛОЖБИ
2022 година
2022 година
По повод 155 години от смърттана идеолога и стратега на българското националноосвободително движение през XIX в. Георги Стойков Раковски, Регионален исторически музей – Плевен съвместно с Исторически музей – Котел и Регионален исторически музей – Русе организира възпоменателна изложба под надслов „ПЪРВИЯТ“.
В изложбата „Първият“ е включена гостуващата постерна изложба на ИМ-Котел със заглавие „Образ невъзможен“, изработена през 2021 г. по повод 200-годишнината от рождението му, в която с богат документален и снимков материал е проследен неговият удивителен и изпъстрен с премеждия и обрати житейски път.
Веществените материалите са от богатите фондове на РИМ-Русе и РИМ-Плевен. Показани са старопечатни книги и периодични издания от Раковски, оригинални негови писма, възпоменателни картички, плакети и литографии.
Централно място е отредено на сабята на Патриарха на революцията /копие/, притежание на РИМ-Русе, на чийто клин със златни букви е гравиран надпис: „Сава С Раковски 1 май 1854 год.“.
По повод 145г. Плевенска епопея на 9 декември 2022 г. в РИМ-Плевен се състоя откриването на национална филателна изложба с международно участие „ПЛЕВЕН ФИЛА 2022“. Организатори на събитието са Община Плевен, „Български пощи“ ЕАД, Съюз на българските филателисти.
Отдел „Природа“ представи фотоизложбата „Дунав – истинската река“. Фотоизложбата е подготвена от WWF – България и предоставена от ДПП „Персина“. Гостуването бе обвързано с символичен „рожден ден“ на ПП „Персина“ – 04 декември, датата на обявяване на парка за защитена територия през 2000 година. Фотографиите с кадри от долното течение на Дунав ще бъдат изложени в залите на експозицията.
по повод 50 години от откриването на най-старото обработено злато в света от Варненския халколитен некропол.
Преди половин век, след едно случайно откритие край Варна, започва проучването на неподозирано богат некропол, датиран в късната каменномедна епоха (4600 – 4350 г. пр. Хр.). Значимостта на този обект се превръща в световна сензация, тъй като той надхвърля всички изградени дотогава представи за праисторическото общество.
Откриването на некропола дава мощен тласък на праисторическите изследвания в Югоизточна Европа и мотивира учените от цял свят да работят усърдно, за да разкрият и обяснят начина на живот на древните ни предшественици.
В постерната изложбата са представени резултатите от 50-годишната работа и усилия на археолозите от Варненския Археологически музей и Националния археологически институт с музей при БАН.
Най-интригуващи от откритите в некропола находки са златните предмети. Те са над 3 000 на брой и тежат общо над 6 кг. В тази връзка за посетителите ще бъдат експонирани три златни артефакта, синхронни с тези от Варненския некропол.
Изложбата се реализира със съдействието на Археологически музей – Варна и Регионален исторически музей – Русе.