ИЗЛОЖБИ
2019 година
2019 година
По повод 1 ноември – Деня на народните будители бе открита документална фотоизложба „Самолетостроенето в България“. Организатори са: Община Плевен, РИМ – Плевен, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък, Факултет “Авиационен” на НВУ “Васил Левски”, Регионален академичен център – Плевен, Българско астронавтическо дружество – клон Пловдив.
Експозицията включва уникални фотоси от богатата история на самолетостроенето в България и проследява неговото развитие, което е едно от големите индустриални предизвикателства през XX век. В България са разкрити три самолетни фабрики – Държавната аеропланна работилница – ДАР, в София, Държавната самолетна фабрика – Казанлък и Държавната самолетна фабрика – Ловеч.
Изложбата „Моята история в музея“ е резултат от съвместната дейност на ученици от ОУ „Валери Петров“ – Плевен, техните учители и специалисти от РИМ – Плевен по Национална програма на МОН „Осигуряване на съвременна образователна среда“. Събраните исторически експонати и изработените изследователски проекти, представят едно пътешествие назад в живота и бита на семействата от град Плевен през последните 100 години. Всеки предмет е неделимо късче от родовата памет и история на децата, взели участие в изложбата.
Изложба „Археологическо лято 2018 г.” , чрез богат снимков материал, представя работата на специалисти от РИМ – Плевен, взели участие в археологически проучвания в античен кастел (крепост) и митница Димум в гр. Белене, общ. Белене, Улпия Ескус в с. Гиген, селището от бронзовата епоха в м. „Попска могила“, между с. Крушовица и с. Садовец, както и в няколко обекта извън Плевенска област – Русенско, Добричко, Свищовско, Казанлъшко и гр. Велико Търново.
В процеса на работа са открити редица интересни находки. Част от тях са мраморна глава от статуя, открита в Улпия Ескус, с. Гиген, фрагмент от мраморна статуетка на Асклепий (бог на медицината), над 100 бронзови плочки от римска броня, костена пластина от римски лък и римски, средновековно български и османски монети.
Регионален исторически музей – Плевен е домакин на гостуваща изложба „Израелски открития и разработки, променили света”. Организатори са Посолството на Държавата Израел, РИМ – Плевен, Община – Плевен.
Изложбата проследява постиженията, откритията и разработките на израелската наука в сфери като селското стопанство, медицината, роботиката, компютъризацията, археологията, космическите науки, математиката, социалните науки.
На 8 май в РИМ – Плевен се проведе кръгла маса на тема „Изграждане и дейност на Вътрешната революционна организация (1869 – 1876 г.)”. Тя бе организирана по повод 150 години от изграждането на Вътрешната революционна организация и създаването на Плевенския революционен комитет от Васил Левски. Кръглата маса е съпроводена и с откриването на две изложби.
Изложбата „С духа на Апостола”, включва над 90 музейни експоната, предоставени от РИМ–Велико Търново, РИМ–Ловеч, РВИМ– Плевен, Национален музей „Васил Левски” – Карлово, Музей на народните занаяти и приложни изкуства– Троян, Специализиран музей за резбарство и зографско изкуство – Трявна и ИМ–Тетевен. В нея са представени оригинални оръжия и лични вещи на Васил Левски и изтъкнати дейци на създадените революционни комитети.
Фотодокументалната изложба „Всичко, каквото съм сторил, сторих го за Отечеството” на Национален музей „Васил Левски” – Карлово. Тя обхваща всички важни моменти от живота на Апостола, родното място и семейната среда като първоизточници на неговото родолюбие и демократизъм преди всички по-сетнешни влияния на европейската революционна и политическа практика.
От 11 май до 30 септември 2019г. в Регионален исторически музей – Плевен гостува изложбата „Луксът на XIX век“ – изложба на РИМ – Бургас, с участието на РИМ – Русе . Тя включва основната част от експозицията „Дарени и спасени съкровища” на Регионален исторически музей – Бургас и представя промените във вещният свят на градското население. Колекциите съдържат предмети от европейското приложно изкуство – голям брой часовници, сервизи, картини, огледала, кутии за бижута, скулптури от бронз и порцелан. Предметите са датирани от края на 18 в. и 19 в. Това е епохата на романтизма, чийто идеи се оформят в началотона 19 в. и носят много промени спрямо просвещенския 18 в. Формите и образите на тази епоха проникват в света и провокират ново светоусещане, наситено с чувствителност.
През 2016 г. регионалните музеи в Бургас и Русе избраха заедно темата „Луксът на ХIХ век“ и в настоящото си издание изложбата за осми пореден път се показва пред публика.
На 15 май в РИМ – Плевен бяха открити две изложби – „55 години Плевен – Ростов на Дон” и фотоизложба „Ростов днес” , която представя днешния облик на града, с който Плевен има най-дългогодишни отношения сред всички приятелски градове.
В изложбата „55 години Плевен – Ростов на Дон” са показани договори, подписани между побратимените градове, различни документи, кореспонденция, снимки от съвместни събития, както и многобройни подаръци, получени от управата на руския град и поднасяни от делегации от Ростов на Дон при официални и протоколни срещи на плевенските кметове през годините.